سیالات حفاری

معماری فرهنگ قوم لر حفاری وسیالات حفاری تمدن لرستان

 
وسایل وتجهیزات مورد نیاز مخازن و ازمایشگاه
نویسنده : - ساعت ٥:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٦
 

تجهیزات آزمایشگاهی

 

ردیف

شرح وسیله

Part      Number

ملاحظات

1

Scale Mud Balance

 

 

2

Marsh Funnel Viscometer

 

 

3

Measuring Cup 1000 cc

 

 

4

Measuring Cup 500 ml

 

 

5

Stop Watch Cover

 

 

6

API Filter Press

 

 

7

HP-HT Filter Press

 

 

8

Retort Kit  10 & 50 cc

 

 

9

Air Hose Adaptor & Hose

 

 

10

Sand content Kit

 

 

11

Brush, Large With Wooden Handle

 

 

12

Brush, Test Tube Small

 

 

13

VG Meter 6 Speed

 

 

14

Hamilton Beach Mixer ( One Shaft & One Bladder and Cup )

 

 

15

Magnet Mixer with Hot Plate

 

 

16

All Metal Thermometer 50- 250 °F & 50- 350 °F

 

 

17

Heating Cup of VG Meter

 

 

18

Stability Tester

 

 

19

Filter Paper for API Filter Press and HP-HT2-1/2,3/12

 

 

20

Regulator for HP-HT

 

 

 

21

Laboratory Analytical Balance 0 to 3000 gr

 

 

22

Digital PH meter ( Electrical )

 

 

23

MBT Test Kit

 

 

24

Measuring Type ( متر 3 متری )

 

 

 

 

 

 

محلولهای مورد نیاز جهت آزمایشات گل پایه روغنی

 

ردیف

شرح وسیله

Part      Number

ملاحظات

1

نیترات نقره 282/0 نرمال  ( 10000 ppm )

 

 

 

2

اسید سولفوریک 1/0 نرمال

 

 

 

3

الکل ایزوپروپانل

 

 

 

4

زایلین

 

 

 

5

اتیل متیل کتون( E.M.K )

 

 

 

6

استون

 

 

 

7

فنل فتالئین

 

 

 

 

 

 

محلولهای مورد نیاز جهت آزمایشات گل پایه آبی

 

ردیف

شرح وسیله

Part      Number

ملاحظات

1

نیترات نقره 20000 ppm

 

 

 

2

ورسونات 400 ppm

 

 

 

3

کرومات پتاسیم

 

 

 

4

هاردنس بافر

 

 

 

5

هاردنس اندیکاتور

 

 

 

6

هیدروکسید سدیم  1/0 نرمال

 

 

 

7

آب مقطر

 

 

 

 

 

 

وسایل شیشه ای آزمایشگاه

ردیف

شرح وسیله

Part      Number

ملاحظات

1

Pipet  1 & 5 & 10 cc

 

 

 

2

Erlen Meyer 100 & 250 cc

 

 

 

3

Beaker 100 & 200 cc

 

 

 

4

Measuring Cylinder 5 & 10 & 20 & 50

 

 

 

5

Buret 200 cc

 

 

6

Wash bottle 1000cc

 

 

 

Pistolet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تجهیزات مورد نیاز مخازن گل

 

ردیف

شرح وسیله

Part      Number

ملاحظات

1

گسکت یونیون  12" &  8"

 

 

2

لرزه گیر 6"8" & 10" & 12"

 

 

3

درسر اسلیو  بلند و کوتاه

12" & 10" & 8 " & 6" & 4"

 

 

4

گسکت درسر اسلیو ( رابر گسکت )

12" & 10" & 8" & 6" & 4"

 

 

5

فلنج 12" & 10" & 8" & 6" & 4"& 3"

 

 

6

Short Nipple L.P   دو سر ترد                               ( Sgh 60 or 80 ) 1" & 2" & 3"

 

 

7

نازل  3*1

 

 

8

Pin Bearing بزرگ و کوچک 12.5* 70

 

 

9

پره میکسر

 

 

10

شفت میکسر

 

 

11

گیر بکس کامل میکسر

 

 

12

الکترو موتور میکسر

 

 

13

ولو پروانه ای

12" & 10" & 8 " & 6" & 4" & 3"

 

 

14

Butterfly Valve Disc

 

 

15

Butterfly Valve Seat

 

 

16

Butterfly Valve Upper steam

 

 

17

پلاگ ولو  2"& 1" & 3"

 

 

18

بال  ولو ( L.P ) 2" & 1"

 

 

19

ضربه گیر 8" Joint ) ( Rubber Extension

 

 

20

کن دیسندر کامل

 

 

21

کن دیسیلتر جفتی

 

 

22

کن دیسیلتر تکی

 

 

23

کلمس ویکتالیک

10" &  8" & 6" & 4" & 3" &  2"& 1 1/4" & 1"

 

 

24

زانوی دیسیلتر 2" ویکتالیک

 

 

25

سویول 3"  (90 درجه )

 

 

26

زانو ویکتالیک 6 "

 

 

27

پلاگ ویکتالیک 6 "

 

 

 

لیست قطعات یدکی شیکر Mongoose

 

ردیف

شرح وسیله

Part  Number

ملاحظات

1

Motor 2 Hp 220-240/440-480 V, One Piece Weight 60/3/1800

EM3C00111

 

Motor 1.75 Hp 220-240/380-417 V, One Piece Weight 50/3/1500

EM3C00110

 

Motor 2 Hp 575-600 V, One Piece Weight 60/3/1800

EM3C00137

 

2

Motor 230/460 V 0.6 Hp 60 Hz, Xp

6912002

 

Motor 230/460 V 0.6 Hp 60 Hz, Xp, 35 Frame

6912065

 

Motor 230/ 380 V 0.5 Hp 50 Hz, Xp

6905003

 

Motor 230/380 V 0.5Hp 50 Hz, Xp, 35 Frame

6912066

 

Motor 575- 600V 0.6 Hp 60 Hz, Xp

EM3C00038

 

Motor 575-600V 0.6 Hp 60 Hz, Xp, 35 Frame

6912067

 

3

Lock Washer Schnorr M20 Martin # 513014

05-244

 

4

Spring Coil 7" Inline Shaker

9360007

 

5

Washer Flat Blackened F436 3/4" x 1-15/32 OD Hardened

1345015

 

6

Screw Hex Head Plated M20- 1.5 x 120 mm LG Grade 10.9

1407169

 

7

Nut Hex Plated M20 x 1.5, Grade 10.9 Yellow Chromate plated

1305055

 

8

Washer Flat Blackened F436 11/16 IDx 1-3/16 OD x 108" Thick Hardened

1345123

 

9

Screw Hex Head Plated M16- 1.5 x 100 mm LG Grade 10.9

1407144

 

10

Lock Washer Schnorr M16

05-248

 

11

Nut Hex Plated M16-1.5, Yellow Chromate Plated, Grade 10.9

1305040

 

12

Spring Spool

BM6K80290

 

13

Gasket, Mongoose Flat Panel Screen

5837001

 

14

Wedge Screen Clamping Mongoose 75 Shore D Polyurethane Black

5895001

 

15

Grommet Screw .273 Square Panel Hole

07-415

 

16

#8 Flat Head Sheet Metal Screw with Square Drive

1441471

 

17

10" Inspection Cover

S48B00829

 

18

Jack Assembly Lifting Deck Manual Deck Angle Adjustment

9671681

 

19

توری الک لرزان Mongoose Type

XL. 84 - XL. 105 - XL. 120 - XL. 145 - XL. 165 - XL. 180 - XL. 200- XL. 230- XL. 325

-

 

 

 

 

لیست قطعات یدکی شیکرKing Cobra  

 

ردیف

شرح وسیله

Part  Number

ملاحظات

1

Basket Weldment

10966

 

2

Jack Subassembly

9738

 

3

Long Wear Strip

9745

 

4

Side Pinned Wear Strip

13178

 

5

Side Wear Strip ( obsolete )

9800

 

6

Screen Cushion Crown Rubber

26CK

 

7

Washer Bevel 3/4"

36AD

 

8

Nut Hex Lock 3/4"

35AV

 

9

Spool Spring

LF3C10426

 

10

Front Spring

LF3B00936

 

11

Rear Spring

LM3B13614

 

12

Hammer Wedge Screen Tensioner

26EZ

 

13

Screen Plug

11EU

 

14

Linear Motor – 460V  60Hz

99ACD

 

15

Linear Motor – 380V  50Hz

99ACE

 

16

Balanced Elliptical Motor– 460V  60H              

99GBE

 

17

Balanced Elliptical Motor– 460V  60H 

99GBF

 

18

توری الک لرزان King Cobra Type

 

B.H.X. 75 - B.H.X. 89 - B.H.X. 105 - B.H.X. 115 - B.H.X. 145 - B.H.X. 180 - B.H.X. 215 - B.H.X. 255 - B.H.X. 280 - B.H.X. 300 - B.H.X. 330

6BHX215ATRHD

طبق مثال فوق برای مابقی سایزها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لیست قطعات یدکی شیکرDerrick

 

ردیف

شرح وسیله

Part  Number

ملاحظات

1

SCREEN FRAME

5411-42-001

FOR  "SG" MOTORS

2

SCREEN FRAME

5411-32-001

FOR  "E" MOTORS

3

VIBRATING MOTOR

SGX

 

4

VIBRATING MOTOR

EX

 

5

"SG" MOTOR BOLT ASSY

G0001973

3/4-16 HARDWARE

6

"E" MOTOR BOLT ASSY

9903-04

SPECIAL  DERRICK

7

SIDE SUPPORT

6417-01

1*27  7/8 (FIBERGLASS, W/HDW)

8

CROSS SUPPORT

6417-06

1*40 (FIBERGLASS, W/HDW)

9

CHANNEL PROTECTOR

3660-05-30

NITRILE * 26 1/8"

10

Q.R. DRAW BAR

181-Q-30-304

3/8 ( 304 SS)

11

RAMP- LOK ASSY

9744-00

 

12

SUPPORT/ SPACER

12052-00

ASSEMBLY

13

MECHANICAL  AWD

15646-01-001

 

14

MECHANICAL  AWD

16091-00-002

 

15

AWD

7606-00-027

 

16

AWD

9921-00-014

 

17

SUPPORT STRUCTURE

13307-01-006

 

18

توری الک لرزان DERRICK  Type

 

HP-A70, HP-A80, HP-A100, HP-A120, HP-A140, HP-A170, HP-A200, HP-A230, HP-A270, HP-A325

 

 

 


 
 
دیس وکپ لوله های حفاری بر اساس وزن لوله
نویسنده : - ساعت ٥:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٦
 

CAP & DISP OF DC

 

Dis Bbl/ft

Cap Bbl/ft

Wt Lbs/ft

Size ID In

Size OD In

0.0085

0.0096

23.4

1

3 1/8

0.0116

0.0049

31.9

2 1/4

4 1/8

0.0158

0.0061

43.6

2 1/2

4 3/4

0.0349

0.0061

96.3

2 1/2

6 1/2

0.0337

0.0073

92.8

2 3/4

6 1/2

0.0615

0.0087

169

3

8 1/2

0.0836

0.0087

230

3

9 3/4

0.0884

0.0087

243

3

10

0.1088

0.0087

299

3

11

 

 

 

CAP & DIS OF CSG

 

Dis Bbl/ft

Cap Bbl/ft

Wt Lbs/ft

Size In

0.0334

0.3553

94

20

0.0308

0.3062

87.5

18 5/8

0.0258

0.1481

72

13 3/8

0.0241

0.1497

68

13 3/8

0.0193

0.0708

53.5

9 5/8

0.0168

0.0732

47

9 5/8

0.0158

0.0745

43.5

9 5/8

0.0142

0.0785

40

9 5/8

0.0126

0.035

35

7

0.0158

0.0361

32

7

0.0105

0.0371

29

7

0.0065

0.0178

18

5

0.0054

0.0189

15

5

0.0043

0.0149

13.5

4 1/2

 

 

CAP & DIS OF DP & TBG

 

Dis Bbl/ft

Cap Bbl/ft

Wt  Lbs/ft

Size In

0.0082

0.0212

24.75

5 1/2

0.0065

0.0178

19.5

5

0.0133

0.0111

37

5

0.0055

0.0142

16.6

4 1/2

0.0045

0.0074

13.3

3 1/2

0.0028

0.0052

8.35

2 7/8

0.0022

0.0058

6.5

2 1/2

0.0016

0.0039

4.8

2 3/8

0.017438

0.006856

48

H.V 5

 

 


 
 
دستورالعمل ساخت سیال حفاری روغنی جهت حفره
نویسنده : - ساعت ٥:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٦
 

برنامه ی سیال روغنی و مواد شیمیایی مورد نیاز برای ساخت 100 بشکه با O/W=75/25 با وزن 71 PCF و فاز آب کلسیم کلرایدی به وزن 82 PCF

 

ردیف

مواد مورد نیاز

مقدار مورد نیاز

واحد (UNIT)

زمان مخلوط سازی

MIXING TIME

ملاحظات

1

گازوئیل

65

بشکه

---

 

2

FLC

32-28

کیسه ی 55 پوندی

45

 

3

امولیسیفایر اولیه

PRIMARY EMULSIFIER

2-1.5

DRUM

بشکه ی 220 لیتری

30

 

4

آهک

25-18

کیسه ی 55 پوندی

45

 

5

آب کلسیم کلراید

22

بشکه

45

 

6

امولیسیفایر ثانویه

SECONDARY EMULSIFIER

1-0.5

DRUM

بشکه ی 220 لیتری

15

 

7

مواد گرانروی زا

VISCOFIER

5-2

کیسه ی 55 پوندی

15

در صورت نیاز

8

مواد وزن افزا

LIMESTONE POWDER

5

تن

15

مقدار مصرف با وزن گل و شرایط چاه تنظیم شود

جهت ساخت بهینه و نتایج رئولوژی مورد نیاز ضروریست موارد زیر در هنگام ساخت سیال رعایت شود:

1-  روش و ترکیب مخلوط سازی به ترتیب فوق و با احتساب زمان کافی باشد.

2-  دستگاه تصفیه ی گل روغنی (MUD CLEANER) بر روی مخازن نصب شود و در حین عملیات حفاری روشن و توری مناسب با وزن سیال حفاری نصب شود.

3-  تجهیزات و محلول های ویژه ی گل روغنی در آزمایشگاه تهیه و تأمین گردد.

4-  کلیه ی لوله های حاوی آب و متصل به مخازن نگهداری سیال حفاری کاملاً بسته و هیچ گونه نشتی مشاهده نگردد.

5-  در صورت وجود هر گونه ابهام در برنامه با اداره ی مهندسی شیمی حفاری هماهنگ شود.

6-  زمان ساخت 180 بشکه آب کلسیم کلراید حداقل 6-5 ساعت خواهد بود.


 
 
دستورالعمل ساخت سیال حفاری روغنی جهت حفره
نویسنده : - ساعت ٥:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٦
 

برنامه ی سیال روغنی و مواد شیمیایی مورد نیاز برای ساخت 100 بشکه با O/W=75/25 با وزن 71 PCF و فاز آب کلسیم کلرایدی به وزن 82 PCF

 

ردیف

مواد مورد نیاز

مقدار مورد نیاز

واحد (UNIT)

زمان مخلوط سازی

MIXING TIME

ملاحظات

1

گازوئیل

65

بشکه

---

 

2

FLC

32-28

کیسه ی 55 پوندی

45

 

3

امولیسیفایر اولیه

PRIMARY EMULSIFIER

2-1.5

DRUM

بشکه ی 220 لیتری

30

 

4

آهک

25-18

کیسه ی 55 پوندی

45

 

5

آب کلسیم کلراید

22

بشکه

45

 

6

امولیسیفایر ثانویه

SECONDARY EMULSIFIER

1-0.5

DRUM

بشکه ی 220 لیتری

15

 

7

مواد گرانروی زا

VISCOFIER

5-2

کیسه ی 55 پوندی

15

در صورت نیاز

8

مواد وزن افزا

LIMESTONE POWDER

5

تن

15

مقدار مصرف با وزن گل و شرایط چاه تنظیم شود

جهت ساخت بهینه و نتایج رئولوژی مورد نیاز ضروریست موارد زیر در هنگام ساخت سیال رعایت شود:

1-  روش و ترکیب مخلوط سازی به ترتیب فوق و با احتساب زمان کافی باشد.

2-  دستگاه تصفیه ی گل روغنی (MUD CLEANER) بر روی مخازن نصب شود و در حین عملیات حفاری روشن و توری مناسب با وزن سیال حفاری نصب شود.

3-  تجهیزات و محلول های ویژه ی گل روغنی در آزمایشگاه تهیه و تأمین گردد.

4-  کلیه ی لوله های حاوی آب و متصل به مخازن نگهداری سیال حفاری کاملاً بسته و هیچ گونه نشتی مشاهده نگردد.

5-  در صورت وجود هر گونه ابهام در برنامه با اداره ی مهندسی شیمی حفاری هماهنگ شود.

6-  زمان ساخت 180 بشکه آب کلسیم کلراید حداقل 6-5 ساعت خواهد بود.